VACAT powstał w 1971 roku i działał przy Domu Kultury “Stomil” w Grudziądzu. Ich premierowy koncert odbył się 18 grudnia 1971 r. w sali ZDK “Stomil”. Pierwszy skład zespołu stanowili: Krystian Janca (piano), Henryk Lazurek (perkusja), Andrzej Nowicki (bas), Andrzej Mądzielewski (gitara, śpiew). Nazwę VACAT nadali grupie: Zbigniew Pietrzak i Andrzej Nowicki, nieżyjący już, były członek zespołu Perfect.
Zespół koncertował niemal w całej Polsce, organizował “Laboratoria Muzyczne”, brał czynny udział w konkursach. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. dwie Złote Harfy. Natomiast w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Bluesa zajął IV miejsce. Koncertował wspólnie z Budką Suflera. Dokonał nagrań w TV i Polskim Radiu.Na przestrzeni lat z zespołem wystąpiło wielu znakomitych muzyków, jak np. Marian Mądzielewski, Aleksander Mądzielewski, Piotr Lemański, bracia Skamierscy, Józef Iwicki, Andrzej Mendyk, Roman Kłodkowski, Mirosław Andrukowicz.
W 1999 roku, po prawie 20-letniej przerwie, grudziądzką grupę bluesową reaktywują: perkusista zespołu Henryk Lazurek i gitarzysta Andrzej Mądzielewski. VACAT koncertuje tak, jak dawniej: występy w Warszawie, udział w “Olsztyńskich Nocach Bluesowych”, koncert ”Toruń Blues Meeting”, gdzie wystąpili obok takich gwiazd jak: Mike Russell (USA) i DŻEM. W grudniu 2001 roku zajmuje I miejsce na festiwalu “Bluesonalia 2001” w Koninie pokonując 15 zespołów z całej Polski. W nagrodę grudziądzanie wystąpią w tegorocznej edycji największego w Europie Środkowej festiwalu muzyki bluesowej “Rawa Blues” w Katowicach oraz w Klubie “Taj Mahal” w Łaziskach Górnych.W repertuarze zespołu znajdują się standardy bluesowe, m.in. Muddy Watersa, B.B. Kinga, Roberta Johnsona, Johna Lee Hoockera.
Do działu pod hasłem sukcesy grupy VACAT niewątpliwie wpisać można występ na Jazz Festival w Southport w zachodniej Anglii. Grudziądzanie tak się spodobali angielskiej publiczności, że na festiwal zapraszani byli przez kilka lat z rzędu.
Skład zespołu:
Andrzej “Dzieja” Mądzielewski (lider grupy) – gitara, śpiew,
Adam Tomczyński – klawisze
Tadeusz Linowski – gitara basowa,
Henryk Lazurek – perkusja,
oraz gościnnie Bartosz Łęczycki – harmonijka.
Bartosz Łęczycki
Jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie. Otrzymał dwie platynowe płyty za album Maleńczuk & Waglewski „Koledzy” (2007) oraz Waglewski Fisz Emade „Męska Muzyka”(2008). Czołowy pedagog i popularyzator harmonijki w naszym kraju. Co rok prowadzi ok. 30 warsztatów muzycznych i gra ok. 100 koncertów w Polsce i za granicą. W ramach Przystanku Woodstock 2008 poprowadził warsztaty muzyczne w Akademii Sztuk Przepięknych, między seminariami takich osobistości jak Tadeusz Mazowiecki czy Tomasz Lis. W roku 2010 jako pierwszy Polak został zaproszony na największy festiwal harmonijkowy w Minneapolis, organizowany przez SPAH, gdzie zagrał solowy koncert oraz poprowadził wykład dla najbardziej zaawansowanych uczestników zjazdu z całego świata. W roku 2014 wziął udział w największym brytyjskim festiwalu harmonijkowych NHL w Bristolu. Tam poprowadził dwa workshopy o loop station oraz o specjalnych strojeniach harmonijek diatonicznych. Czuje się swobodnie w każdym gatunku muzyki, biegle posługuje się techniką overbending, która pozwala grać dowolną skalę w każdej tonacji na zwykłej 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej.
Prowadził warsztaty mistrzowskie we Francji, USA, Chorwacji czy na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Belgii czy Maroko. Jego niezwykłą muzykalność i wirtuozerię docenili m.in. Tommy Emmanuel, Wojciech Waglewski, Marek Raduli, Jarek Śmietana, Andrzej Nowak, Piotr Banach Krzysztof Misiak czy Maciej Maleńczuk. Udziela się w wielu formacjach muzycznych, występuje solowo z wykorzystaniem loop station oraz jako muzyk sesyjny.
Bartek gra wyłącznie na harmonijkach firmy SEYDEL, korzysta z kabli LABOGA Way of Sound, używa wzmacniacza AER Alpha, zaś podczas warsztatów korzysta z programu Band In A Box 2011.